Афіцыйны сайт

Выплата матэрыяльнай дапамогі маладому спецыялісту

   «Прынялі 01.08.2017 на працу маладога працоўнага па размеркаванні. Адпрацаваўшы два тыдні, работнік паведаміў пра жаданне звольніцца  у сувязі з атрыманнем адукацыі больш высокай ступені на дзённай форме атрымання адукацыі  і падаў даведку аб залічэнні у ВНУ з 01.09.2017. Выплату матэрыяльнай дапамогі яшчэ не паспелі вырабіць, так як можам яе выплачваць у месячны тэрмін.  Ці абавязаныя мы яе выплачваць, улічваючы, што работнiк звальняецца?»
   У адпаведнасці з артыкулам 48 Кодэкса Рэспублікі Беларусь аб адукацыі выпускнікам, якім месца працы прадастаўлена шляхам размеркавання, прадастаўляюцца гарантыi i кампенсацыi, у ліку якіх грашовая дапамога, памер, крыніцы фінансавання і парадак выплаты якой вызначаюцца Урадам Рэспублікі Беларусь.
   Згодна з пунктам 25 Палажэння аб парадку размеркавання, пераразмеркавання, накіравання на працу, наступнага накіравання на працу выпускнікоў, якія атрымалі адукацыю пасля, вышэйшую, сярэднюю спецыяльную або прафесійна-тэхнічную адукацыю, зацверджанага пастановай Савета Міністраў Рэспублікі Беларусь 22.06.2011 № 821, маладым спецыялістам, а таксама выпускнікам, якія атрымалі вышэйшую або сярэднюю спецыяльную адукацыю ў дзённай форме атрымання адукацыi за кошт сродкаў фізічных асоб або ўласных сродкаў грамадзян, якія накіраваны на працу, выплачваецца грашовая дапамога ў памеры месячнай стыпендыі, прызначанай ім у апошнім перад выпускам семестры (паўгоддзі ), а маладым рабочым (служачым), якія атрымалі прафесійна-тэхнічную адукацыю, - з разлiку тарыфнай стаўкi па прысвоенай iм квалiфiкацыi (разраду, класу, катэгорыi) або адпаведней яго акладу.
   Выплата грашовай дапамогі ажыццяўляецца наймальнікам у месячны тэрмін з дня заключэння працоўнага дагавора (кантракта) з выпускніком.
   Такім чынам, маладым спецыялістам і рабочым наймальнік абавязаны выплаціць матэрыяльную дапамогу, незалежна ад таго, колькі дзён дадзены работнік адпрацаваў у арганізацыі да моманту звальнення. Нявыплата матэрыяльнай дапамогі цi ўтрыманне ўжо выплачанай сумы матэрыяльнай дапамогі пры звальненні работніка заканадаўствам не прадугледжаны.